W dniu 23 lutego 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Krupskim Młynie, filia w Potępie odbył się półfinał II Kategorii wiekowej VIII Spichlerzowego , Przeglądu Etnolektów Godomy po naszymu – Je żech stond. Do udziału w konkursie zgłoszono 11 uczniów klas gimnazjalnych i VII klas szkół podstawowych powiatów lublinieckiego, tarnogórskiego i gliwickiego. Jury w składzie: Edyta Koj, Barbara Miklis, Ewa Probierz-Michalska, Regina Wieczorek, Małgorzata Derkowska, Zdzisława Mrózek wysłuchało z wielką uwagą wszystkich uczestników konkursu. Poziom wykonawców był bardzo wysoki, dlatego obrady Jury były bardzo burzliwe. Komisja wyłoniła aż 4 finalistów: Marcel Mandel- Szkoła Podstawowa im. Juliusza Rogera w Sośnicowicach; Paulina Szkolik – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu; Anna Pietrek – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie; Adam Kulik – Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendler w Toszku. Podczas obrad jury: Ewa Kruszyna zaprezentowała oryginalne stroje śląskie, natomiast Emilka Brodziak z Krupskiego Młyna – Ziętek z wielkim zapałem zagrała na skrzypcach i zaśpiewała śląskie piosenki.
Rozstrzygnięcie półfinału Konkursu „Godomy po naszymu – Je żech stond“ w kategorii dorosłych miało miejsce 26 lutego 2018r. w Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Herbach. Chęć udziału w konkursie zgłosiło 7 uczestników. Jury w składzie: Teresa Szymońska, Ewa Probierz-Michalska, Zdzisława Mrózek, Franciszek Sufa wyłoniło finalistów: Brygida Nowak – Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytetu III Wieku; Danuta Bania – Sośnicowice; Ilona Gołek – Kochcice Podczas obrad jury czas umilał Zespół „Złota Jesień” z Gminy Herby. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił poseł na Sejm RP Andrzej Gawron oraz Wójt Gminy Herby Iwona Burek
Wszyscy uczestnicy konkursu, zarówno kategorii II jak i III, otrzymali pamiątkowe podziękowania i drobne upominki, a laureaci dyplomy z zaproszeniem do udziału w Wielkim Finale, który odbędzie się 6 kwietnia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kochcicach.
Zarząd Fundacji LGD Spichlerz Górnego Śląska składa gorące podziękowania współorganizatorom za zorganizowanie półfinałów w wyżej wymienionych kategoriach wiekowych: Wójtowi Gminy Krupski Młyn, Wójtowi Gminy Herby, Dyrektorowi GOKSiR w Krupskim Młynie, Dyrektorce Gminnej Biblioteki Publicznej w Herbach za ogromne zaangażowanie i wspieranie działań mających na celu popularyzację gwary śląskiej.
Przypominamy, że współorganizatorami półfinałów byli także:
– europoseł Marek Plura, Poseł RP Andrzej Gawron, Gmina Krupski Młyn oraz GOKSiR, Gmina Herby wraz z GCKiI
Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację Półfinałów Konkursu „Godomy po naszymu – Je żech stond” serdecznie dziękujemy.